Голова ВО “Батьківщина” Юлія Тимошенко впевнена, що парламентська форма правління із канцлером на чолі уряду є найкращою формою для України, і відповідну модель необхідно закріпити законодавчо на рівні нової Конституції України.

Про це Тимошенко заявила під час презентації концепції нової Конституції України, повідомляє прес-служба партії.

“Правильно організована парламентська форма правління є на порядок сильнішою від президентської форми правління. І більшість успішних і розвинутих країн світу мають саме парламентську форму правління, в той час як відсталі країни – президентську, яка є неефективною і концентрує владу в одних руках”, – сказала Тимошенко.

На думку політика, правильно організована парламентська форма правління передбачає, що українське суспільство обиратиме парламентську більшість, на чолі якої буде кандидат у канцлери, який у разі перемоги на виборах очолить уряд, і який буде нести відповідальність за країну.

“Кандидат в канцлери повинен стати на чолі партійного списку, який іде на вибори до Парламенту. Таким чином і канцлера, і парламентську більшість народ обиратиме всенародно. Це найсильніша форма виборів, тому що буде лідер виконавчої влади, і відразу – лідер більшості, на яку він спирається – без торгів, без шантажу, без корупції”, – пояснила вона.

ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ: Вся страна залеплена Тимошенко: в БПП напомнили, кто больше всего тратится на политрекламу

Тимошенко акцентувала, що відповідно до нового Основного закону, не існуватиме можливості для непрозорого обрання канцлера, але разом із тим існуватиме механізм контролю з боку українського суспільства, якщо влада дискредитує себе.

“Якщо народ буде незадоволений Парламентом, тоді на базі всеукраїнського референдуму за народною ініціативою суспільство може оголосити дострокові вибори”, – сказала вона.

Окрему увагу Тимошенко звернула на процес формування більшості у Парламенті, у зв’язку із чим запропонувала передбачити можливість в новій Конституції провести двохтурові вибори до Верховної Ради України.

“Ми пропонуємо розглянути можливість в новій Конституції України провести двохтурові вибори до Верховної Ради України. Усі охочі партії зможуть піти на вибори до Парламенту, при цьому прохідний бар’єр буде знижено, щоб дати можливість зайти до Парламенту молодим політикам”, – сказала політик.

Вона разом із тим зауважила, що необхідно створити баланс влади, і дати механізм реального впливу для опозиції.

“Ніхто не дозволить більшості із канцлером діяти безконтрольно. А тому опозицію слід наділити самостійним правом голосувати в Парламенті своїм складом, обирати Рахункову палату України, керівників комітетів, і створювати ТСК. У опозиції будуть інструменти контрою за владою”, – зазначила парламентарій.

Тимошенко повідомила, що науковцями, політологами, конституціоналістами, експертами і представниками громадянського суспільства розпочалась робота над концепцією нового суспільного договору та нової Конституції.

ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ: «Оппоблок», партии Тимошенко и Ляшко покупают рекламу на ТВ за госсредства, – КИУ

“Сьогодні понад 100 науковців, філософів, візіонерів і конституціоналістів працюють над створенням нової Конституції України. Наша мета полягає у тому, щоб до чергових президентських виборів в Україні показати суспільству узгоджену із усією країною нову Конституцію”, – сказала політик.

Тимошенко вважає, що судова система Україна повинна бути категорично відділена від політики, а тому пропонує на рівні нової Конституції України запровадити такі механізми, які унеможливлять залежність судової гілки влади.

Політик наголосила, що у новій Конституції України пропонує запровадження такого інституту як мирові судді. Таких суддів місцевого самоврядування, як і суддів першої інстанції, буде обирати представництво громад.

“Слід передбачити заборону реклами і залучення грошей, але при цьому дозволити проводити прямі дебати на місцевому телебаченні і проводити прямі зустрічі із людьми”, – сказала вона і додала, що також слід передбачити процедуру відкликання таких суддів на рівні громад.

ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ: Ляшко показал голый торс и бросил вызов Порошенко, Тимошенко и Гриценко

Водночас за словами політика, для суддів апеляційної і касаційної ланки слід створити “певні умови, критерії і цензи”, зі створенням спеціального Реєстру суддів, які будуть призначатись автоматично у порядку черговості відповідного Реєстру.

Говорячи про засоби контролю суддів, Тимошенко запропонувала створити окремий інструмент як то Палата честі, яка буде здійснювати контроль за доброчесністю суддів та їхньою відповідальністю перед суспільством. Так, Палата честі буде здійснювати розгляд скарг сторін процесу, відвід суддів, притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності, звільнення судів із посади, надання згоди на арешт суддів, ініціювати порушення кримінальної справи у ДБР за злочини правосуддя.

За пропозицією Тимошенко, Палата честі повинна формуватись за принципом суду присяжних із бази даних людей, які мають юридичну освіту, але які не працювали у силових структурах і судовій системі. І якщо суддя здійснить те чи інше порушення, то його буде звільнено за рішенням Палати честі, а у разі грубого порушення, Палата честі зможе ініціювати порушення кримінальної справи у ДБР.

У червні лідер партії “Батьківщина” Юлія Тимошенко закликала створити і прийняти нову Конституцію України.