Про це повідомляє британське видання The Guardian.

Мільярди цих крихітних пластикових гранул плавають в океані, завдаючи такої ж шкоди, як і розливи нафти, але вони все ще не класифікуються як небезпечні.

Співробітники ВМС Шрі-Ланки прибирають пляж, забруднений “нурдлами” в результаті найбільшого розливу пластику в його історії від катастрофи контейнеровозу X-Press Pearl. Фото: Chamila Karunarathne/EPA

Коли контейнеровоз X-Press Pearl загорівся і затонув в Індійському океані в травні, Шрі-Ланка була в жаху, що 350 тонн мазуту з цього судна виллються в океан. А це своєю чергою спричинить екологічну катастрофу для коралових рифів і рибальської промисловості країни – однієї з провідних.

Однак, за оцінкою ООН, найбільшої шкоди завдав тут далеко не мазут. І навіть не небезпечні хімікати на борту, такі як азотна кислота, їдкий натр і метанол. Найбільш значну шкоду завдало потрапляння в океан 87 контейнерів, наповнених пластиковими гранулами розміром із сочевицю: нурдлами.

Захисники природи б’ють на сполох: на берегах знаходять морських тварин, шлунки яких набиті цими гранулами, а у риб нурдлами забиті пащі. Чимало місцевих жителів просто припинили рибалити, хоч це єдине джерело їх заробітку.

Нурдли – розмовний термін для “пластикових гранул перед виробництвом”, є маловідомим матеріалом для виготовлення всіх наших пластикових виробів. Крихітні гранули можуть бути виготовлені з поліетилену, поліпропілену, полістиролу, полівінілхлориду та інших пластмас. Викинуті в навколишнє середовище вони тонуть або плавають залежно від щільності гранул і води.

Їх часто приймають за їжу морські птахи, риби та інші тварини. У навколишньому середовищі вони фрагментуються на наночастинки, небезпеки яких є складнішими. Вони є другим за масою джерелом мікрозабруднювачів в океані після шинного пилу. Приголомшливі 230 000 тонн нурдлів потрапляють в океани щороку.

Пластикові гранули всередині мертвої риби викинули на берег на пляжі поблизу Веллаватти, Шрі-Ланка. Фото: Saman Abesiriwardana/Pacific Press/Rex/Shutterstock

Як і сира нафта нурди є дуже стійкими забруднювачами та продовжуватимуть циркулювати в океанських течіях і вибиватися на берег протягом десятиліть. Вони також є “токсичними губками”, які притягують хімічні токсини та інші забруднювачі на свою поверхню.

“Самі гранули є сумішшю хімічних речовин — це викопне паливо”, – каже Том Гаммідж з Агентства екологічних розслідувань (EIA). — Але вони діють як токсичні губки. Багато токсичних хімічних речовин, які у випадку Шрі-Ланки вже є у воді, є гідрофобними [відштовхують воду], тому вони збираються на поверхні мікропластика”.

“Забруднювачів може бути в мільйон разів більше зосереджено на поверхні гранул, ніж у воді”, — сказав він. “І ми знаємо з лабораторних досліджень, що коли риба з’їдає гранули, деякі з цих забруднювачів виділяються”.

Нурдли, зібрані на пляжі Бріонес, Іспанія, Фото: K Berger/PA

Одне з досліджень свідчить, що нурдли також діють як “плоти” для шкідливих бактерій, таких як кишкова паличка або навіть холера. Вони транспортуюють їх зі стічних вод і сільськогосподарських стоків до вод для купання. 

​​І все ж, на відміну від таких речовин, як дизельне паливо та бензин, згідно з кодексом Міжнародної морської організації (ІМО) щодо небезпечних вантажів для безпечного поводження та зберігання, нурдли не вважаються небезпечними.

Черепаха мертвого моря викинула на берег Ратмалана, Шрі-Ланка. Вважається, що в результаті розливу загинули 470 черепах, 46 дельфінів і вісім китів. Фото: Chamila Karunarathne/EPA

Минулого року щонайменше двічі десятки тон нурдлів потрапили в океан. Потоплення X-Press Pearl  і розлив хімічних продуктів та пластикових гранул в моря Шрі-Ланки завдали невимовної шкоди морському житті та знищили місцеві засоби до існування. Для 40% місцевих жителів риба була основним джерелом білку.

Класифікація nurdles як небезпечних – як у випадку з вибуховими речовинами, легкозаймистими рідинами та іншими шкідливими для навколишнього середовища речовинами – призведе до суворих умов транспортування. Але доки природозахисники вже кілька років б’ють на сполох, здається, їх все ще не хочуть чути.

  • Нагадаємо, у травні біля берегів Шрі-Ланки загорівся контейнеровоз X-Press Pearl, який йшов під прапором Сингапура. Судно перевозило гранульований пластик і небезпечні хімікати, включно з азотною кислотою, яку використовують для виробництва добрив. Аварія судна спричинила смерть сотень морських мешканців.
  • 23 жовтня біля берегів Британської Колумбії (провінція Канади) виникла пожежа на контейнерах на вантажному судні, що перевозило хімікати для гірничодобувної промисловості.
  • Тонни мертвої риби вимило на берег лагуни Мар-Менор на південному сході Іспанії. Екологи у всьому звинувачують забруднення води через сільгоспдіяльність людини.