Про це він розповів у коментарі #Буквам.

Нагадаємо, посол України в Німеччині Андрій Мельник закликав Захід надати Україні сучасне озброєння і негайно прийняти до НАТО, в іншому разі на порядок денний вийде питання відновлення ядерного статусу. 

“В України немає іншого вибору: або ми є частиною союзу такого як НАТО і робимо свій вклад, щоб ця Європа стала сильнішою, або тоді у нас залишається єдина опція – озброюватися самим, і можливо, знову подумати про ядерний статус. Як інакше ми можемо гарантувати нашу оборону?”, – резюмував дипломат.

Єлісєєв наголосив, що поважає українського посла Мельника і вважає його найефективнішим послом, великим патріотом України.

За його словами, питання відновлення ядерного статусу України дуже непросте.

“З одного боку,  є питання скажімо політично-патріотичного значення, з іншого боку є питання справедливості, а  є питання технічно-фінансових аспектів. Тому якщо виходити з патріотично-політичної позиції, то звичайно це питання має право на життя. Якщо виходити з фінансово-технічних, то, як я розумію, це не дуже просто”, – заявив Єлісєєв.

Він зазначив, що технічно-фінансове питання дуже непросте і тут краще говорити з експертами, які зможуть детально все пояснити.

“Але якщо казати про політико-безпекову і патріотичну складову, то я можу зрозуміти позицію тих, хто виступає за відновлення ядерної зброї.  Тому скажімо чесно, що якби на території України сьогодні була ядерна зброя. А ви знаєте, що ми відмовилися  від третьої  за потужністю чи навіть другої за потужністю ядерної зброї, ядерного потенціалу, то я думаю навряд чи  Росія окупувала б  Крим і Донбас і так   поводилася б  з Україною. Нумо скажім чесно. І по-друге, звичайно цей Будапештський меморандум, який нас схилили підписати і як кажуть, нам його запропонували, на жаль,  не спрацював і не забезпечив відповідно національної безпеки та не забезпечив нам територіальної цілісності”, – пояснив дипломат.

Нагадаємо, після розпаду Радянського Союзу в розпорядженні України опинився третій за потужністю у світі ядерний арсенал. У 1991 році він охоплював 1,7 тисячі ядерних боєголовок, 44 стратегічних бомбардувальники та 176 міжконтинентальних ракет. Від усього цього арсеналу Україна відмовилася в обмін на гарантії безпеки від провідних ядерних держав.

У  жовтні 1991-го Верховна Рада ухвалила постанову “Про без’ядерний статус України”, а через три роки, в грудні 1994-го, між Україною, США, Росією та Великою Британією був підписаний Будапештський меморандум, учасники якого гарантували нашій державі повагу незалежності, суверенітету та наявних кордонів. Офіційно Україна втратила статус ядерної держави 2 червня 1996 року, коли з території країни була вивезена остання боєголовка.

  • За останні дні керівництво держави проінформувало про загострення на Донбасі Велику БританіюКанаду та інші країни.
  • У п’ятницю, 2 квітня, президент США Джо Байден та президент України Володимир Зеленський провели першу телефонну розмову. Байден підтвердив непохитну підтримку США суверенітету та територіальної цілісності України в умовах безперервної агресії Росії на Донбасі та в Криму.