Про це розповів міністр оборони України Андрій Таран під час спілкування з журналістами на Всеукраїнському форумі “Україна 30. Безпека країни”.

“За даними, які я отримав сьогодні вранці, Росія не поспішає виконувати свої обіцянки щодо відведення військ від нашого кордону. Зокрема, ми спостерігаємо, за даними нашої розвідки, за інформацією, яку ми отримуємо від розвідок наших західних партнерів, – Росія дуже повільно відводить війська. Відводить – це так, але дуже повільно. І те, що вони обіцяли до травня вже відвести війська, не відповідає дійсності“, – наголосив Таран.

За його словами, Росія за вчора-сьогодні відвела від кордонів України близько 7,5 тис. військових.

“Якщо вчора ми казали про 3,5 тисячі, то сьогодні це може становити десь біля 4 тисяч військовослужбовців”, – заявив міністр.

Очільник Міноборони уточнив, що на північному кордоні з РФ російська військова техніка залишається, відводяться лише війська.

“Важливо зазначити, що на нашому північному кордоні з РФ техніка залишається, відводяться лише війська. А ми знаємо, що головним чинником, який не так швидко дозволяє пересувати війська, є необхідність пересування техніки. Тому якщо техніка залишається, перекидання особового складу не становить значної складності”, – додав Таран.

Він зазначив, що зараз також ретельно відстежується ситуація в сусідній Білорусі. Україна серед можливих сценаріїв не виключає ймовірності вторгнення російських військ з білоруського напрямку або ж “поширення військової агресії через територію Білорусі”.

“Але наразі безпосередніх загроз ми не відзначаємо. Водночас у разі необхідності в нас розроблені Генеральним штабом певні плани. І ми знаємо, що робити, якщо ми побачимо ознаки створення угруповання збройних сил, яке може бути застосоване через територію Білорусі для нападу на Україну”, – сказав Таран.

(На відео – з 1:55)

  • 1 квітня Головне управління розвідки Міністерства оборони України поінформувало, що Російська Федерація готова до широкомасштабних провокацій на Донбасі, в тому числі до просування своїх військ углиб території України. Перед цим начальник Генерального штабу, головнокомандувач Збройними силами України Руслан Хомчак повідомив, що Росія нарощує війська поблизу державного кордону України (зокрема і під виглядом підготовки до навчань “Захід-2021”, котрі проводитимуться спільно з Білоруссю у вересні).
  • 2 квітня президент США Джо Байден та президент України Володимир Зеленський провели першу телефонну розмову. Байден підтвердив непохитну підтримку США суверенітету та територіальної цілісності України в умовах безперервної агресії Росії на Донбасі та в Криму.
  • Тим часом Росія продовжувала стягувати до тимчасово анексованого Криму та кордону з Україною більше військової техніки. Про це свідчать нові супутникові знімки.
  •  22 квітня міністр оборони Росії Сергій Шойгу оголосив про завершення “раптової перевірки” військ, під приводом якої РФ стягнула військові сили до кордонів України та в окупований Крим.
  • Згодом очільник Державної прикордонної служби України Сергій Дейнеко заявив, що Росія почала відводити частину військ з території тимчасово окупованого Криму, але не від східного кордону України.
  • Члени Європейського парламенту підготували проєкт резолюції, у якій просять Євросоюз ввести жорсткі санкції проти Російської Федерації у разі ескалації конфлікту на Донбасі та повномасштабного вторгнення військ в Україну.