#Букви розповідають у чому саме суть порушення закону.

23 березня на сайті президента було опубліковано ряд розпоряджень про звільнення голів РДА. Згодом деякі з них були видалені (зокрема, № 205/2021, 206/2021). 

У цих розпорядженнях причиною для звільнення було зазначено “у зв’язку із закінченням строку повноважень Президента України”. Однак це суперечить вимогам закону “Про місцеві державні адміністрації”.

Стаття 9 зазначеного закону містить виключний перелік підстав для звільнення голови місцевої державної адміністрації. Також у зазначеній статті йдеться про те, що у разі обрання нового Президента України голови місцевих державних адміністрацій продовжують здійснювати свої повноваження до призначення в установленому порядку нових голів місцевих державних адміністрацій.

Таким чином, президент має право звільнити голову місцевої державної адміністрації за власною ініціативою, однак просто обрання іншого президента не є підставою для звільнення, якщо не було призначено на цю ж посаду нового голову МДА.

Згодом вказані розпорядження були виправлені і наразі причиною для звільнення вказана частина 2 статті 8 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, яка також не містить підстав для звільнення голів МДА, натомість вказує, що голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України на строк повноважень Президента України.

Довідково: Правильним способом дій у такому випадку є призначення нового голови місцевої державної адміністрації з вказівкою, що попередній (якщо він призначений попереднім президентом) припиняє виконання відповідних функцій на підставі частини 4 статті 9 закону “Про місцеві державні адміністрації”. Або ж, якщо новий голова МДА не призначається, попередній може бути звільнений на підставі пункту 5 частини 2 статті 9 закону “Про місцеві державні адміністрації” — з ініціативи президента.