В коммунальном предприятии “Киевпастранс” приняли решение возобновить проверки в общественном транспорте совместно с нарядами Нацполиции.

Об этом сообщили в “Киевпастрансе”.

В ведомстве напомнили, что стоимость проезда в общественном транспорте составляет 8 гривен, а штраф за административное нарушение в случае, если пассажир не оплатил проезд, 160 гривен.

Поскольку случаи, когда пассажиры не оплачивают проезд и при этом отказываются платить административный штраф повторяются все чаще, в “Киевпастрансе” заявили о том, что возобновляют совместные проверки с Национальной полицией.

“Такие меры не только защитят наших пассажиров и сотрудников от агрессивных нарушителей, но и станут щитом справедливости в решении конфликтных ситуаций”, – отметили в ведомстве.

Как пример, в ведомстве прикрепили видеофиксацию нарушения, которое произошло вечером, 15 января.

Тогда пара контролеров в троллейбусе № 27 на остановке завода “Промсвязь” обратились к одному из пассажиров с просьбой предъявить закомпостированный билет, но тот заявил, что не знает где он.

Платить административный штраф пассажир отказывался и по мере движения троллейбуса пытался отойди к задней двери, чтобы покинуть салон на следующей остановке.

Когда один из контролеров преградил нарушителю выход, тот ударил в лицо кондуктора-мужчину и, ухватившись руками за поручни, начал бить ногами по спине.

Водитель троллейбуса вовремя среагировала и заблокировала двери транспортного средства, вызвав на место наряд полиции.

У громадському транспорті Києва діє правило: бажаєш скористатися послугами – сплати 8 гривень за проїзд, а в разі, якщо контролери спіймали пасажира без квитка, то, будь ласка, сплачуй штраф 160 гривень за адміністративне правопорушення ? Проте пасажир історії, яка трапилась увечері 15 січня, чомусь вирішив, що для нього це правило проїзду в громадському транспорті не діє. Коли пара контролерів (жінка 22 роки та чоловік 26 років) зайшли на зупинці завод «Промзв`язок» у тролейбус, що слідував за маршрутом №27, та розпочали перевірку проїзних документів згідно посадової інструкції, жінка-контролер попросила вище зазначеного пасажира показати закомпостований квиток, натомість пасажир не зміг підтвердити сплату свого проїзду і заявив, що взагалі не знає, де його квиток, який він «ніби-то мав і компостував», та почав просуватися до виходу на кінцевій, відмовляючись сплатити штраф за безквитковий проїзд. Контролер-чоловік перегородив порушникові вихід, а коли той намагався вискочити – не пустив порушника. Тоді порушник вдарив у обличчя кондуктора-чоловіка та, ухопившись руками за поручні, почав бити ногами в спину. Жінка-водій перелякалася і вискочила з тролейбусу, аби терміново подзвонити на 102, щоб викликати наряд поліції. Тільки через те, що водій своєчасно зреагувала і заблокувала двері транспорту, порушник не втік, а був вимушений залишитися на місці свого злочину до приїзду поліції. ❗️До уваги журналістів, які кинулися писати кричущі заголовки замість того, щоб розібратися в ситуації, професійно перевірити факти, узяти коментарі в трьох сторін конфлікту, або хоча б просто уважно продивитися та прослухати відео порушника, де він особисто акцентує увагу на тому, що чомусь сам не викликав поліцію, а зробили це наші співробітники. Виникає найпростіше логічне питання: чому вище зазначена «жертва» не хоче викликати поліцію? Даним випадком вже займаються правоохоронні органи. На жаль, ми вимушені повідомити, що подібні пасажири-порушники трапляються нам щодня. КП «Київпастранс» було прийнято рішення про відновлення спільних рейдів із Національною поліцією України. Такі заходи не тільки захистять наших пасажирів і співробітників від агресивних порушників, але і стануть щитом справедливості у вирішенні конфліктних ситуацій. КП «Київпастранс» вдячне своїм співробітникам на маршруті за професійне виконання службових обов`язків і особливо – у таких надзвичайних ситуаціях, коли агресія порушника зашкалює. Ми також вдячні самому порушникові, який власноруч зняв відео-доказ свого порушення. Поліція претензій до дій працівників підприємства не має. А дане відео ми збережемо собі як додатковий навчальний матеріал для нашого персоналу із місця подій, адже в нашому курсі навчання працівників КП «Київпастранс» були, є і будуть обов’язковими, окрім інших затверджених, такі дисципліни як етика та конфліктологія. Безперервно вчимося, сумлінно працюємо та змінюємося на краще разом ? Paul Kukharkin @Sergej.Shevchuk.2506

Опубликовано Комунальне підприємство “Київпастранс” Четверг, 17 января 2019 г.

Видео инцидента передали полиции. К работникам “Киевпастранса” у правоохранителей претензий не было.

В июле Киевский городской совет отказался вводить запрет на повышение стоимости проезда в транспорте.
14 июля вступили в силу новые тарифы на проезд в городском общественном транспорте Киева. Согласно документу, пассажиры, которые регулярно ездят на общественном транспорте и пользуются системой пополнения бесконтактных карточек, смогут платить за 1 поездку в метрополитене от 6,5 грн (в случае однократного приобретения 50 поездок). Разовый билет будет стоить 8 грн.